• A
  • A
08.08.2009
Düşün

Emir Maddeye Dönüşünce – 2

İnsanın dünyasını nispi hakikatler çepeçevre kuşatmıştır. Bu dünyaya ait olup ta doğruluğu veya yanlışlığı yüzde yüz ispatlanmış,ve herkes tarafından kabul görmüş tek bir dünyevî olgu yoktur. [1] Güzelliğin dereceleri çirkinlik sayesinde fark edilebilir. Sırtını çirkinliğe dayamış güzellik mertebeleri sayesinde, böyle bir hakikat vücut bulabilir. Cemâl denen uhrevî hakikati bu sayede kavrayabiliriz..

 

Sıcaklığın dereceleri soğuğun müdahalesi sayesinde anlaşılabilir. Nihayet ışık karanlığın, lezzet elemin, sağlık da hastalığın varlığında bilinebilir. [2] İlahi emirlerin maddeye dönüşmesindeki belki de en önemli sebeplerden biridir bu; nisbî hakikatler insan tarafından algılansın, ve mutlak hakikatler böylelikle idrak edilebilsin. Zira insanda idrak çok önemli bir pusuladır. [3]

 

Yaratıcının sonuçları yaratmak için sebeplere veya başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Fakat yaratıcısını tanımakla ancak mânâsını bulan, ve öte âlemlerde kendisine sonsuzluk iksirini sunacak açılımları, bu sayede kazanacak olan insanın, sebeplerle sonuçların arasındaki ilişkilere ihtiyacı vardır.

 

Allah'ın varlığına dair emareler Allah'ın kanunları merak edilerek delillendirilir. Emir maddeye dönüşünce, her şeyin sonlu olduğu bir evrende, sonsuz olan Yaratıcının varlığı bilinebilmektedir.. [4]

 

 

 

Aykut Tanrıkulu

 

 

Dip Notlar:

 

[1] Schördinger’in Kedisi /Alev Alatlı

 

[2] Ölümcül Hastalık Yoktur – I / Aykut Tanrıkulu

 

[3] Büyük Proje – 2 / Aykut Tanrıkulu

 

[4] İhlas Suresi’nin Getirdikleriyle Gidenler / Aykut Tanrıkulu

 

Yorum yazabilirsiniz.

Yorumlarınız onaydan sonra yayınlanacak olup eposta adresiniz sitede görünmeyecektir. Lütfen hakaret içeren sözler yazmayınız.
0.009 sn.