• A
  • A
08.08.2009
Anonim
Öykü
Tevhid

Hırsızı Yakalamak

Bir gün adamın biri, evinde hırsız gördü. Yakalamak isteyince hırsız kaçtı. Adam, hırsızın peşine düşüp kovalamaya başladı. İki üç sokak ötede, kan ter içerisinde hırsızı yakalamak üzereyken, bir başka hırsız araya girerek seslendi: ''Çabuk buraya gel, yetiş.'' Adam da mutlaka orada daha kötü bir durum vardır endişesiyle, sesin geldiği tarafa doğru koştu. Kendisini çağıranın yanına vararak, ''Ne var? Ne oldu? Neden böyle telâşla beni çağırdın?'' dedi.

 

Öteki hırsız heyacanlı görünerek, ''İşte bak, hırsızın ayak izleri burada. Bu taraftan gitmiş. Zaman kaybetmeden yakala.'' Adam cevap verdi; ''Ey ahmak! Ben onun izini ne yapayım? Kendisini yakalamak üzereydim. Senin bağırıp çağırman yüzünden bıraktım." Öteki hırsız, ''Ben gerçeği söylüyorum. Bunlar kaçan hırsızın ayak izleri'' dedi. Ev sahibi, ''Sen, ya ahmaksın ya düzenbaz. Ben hırsızı yakalamak üzereyken, senin bağırıp çağırman yüzünden bıraktım. İşime karışıp hırsızı kurtardın.''

 

Mesnevî'den

 

Yorum yazabilirsiniz.

Yorumlarınız onaydan sonra yayınlanacak olup eposta adresiniz sitede görünmeyecektir. Lütfen hakaret içeren sözler yazmayınız.
0.007 sn.